Iemitini zivtiņas tualetē!

Visas pasaules zinātnieki lauza galvu, kā vienkāršot dzīvi mūsdienu cilvēkam. Šai nolūkā viņi izgudro krāsas, kas silda, un veselas mājas, kas spēj lasīt saimnieka domas. Šodien – par dažiem vajadzīgiem vai tikai uzjautrinošiem izgudrojumiem.

Izgudrota vislētākā māja

Vācijas pilsētas Veimāras universitātē izstrādāts „universālas pasaules mājas” projekts. Tāda 36 kvadrātmetru mājokļa cena ir nepilni pieci tūkstoši dolāru. Projekts radīts tam, lai palīdzētu pilsētu graustu iemītniekiem.

Mājas niecīgo pašizmaksu nodrošina jaunais būvmateriāls – ar sveķiem piesūcināts... parastais papīrs. Paneļi pēc savām īpašībām ir tuvi aviācijas konstrukciju materiāliem. Tie ir lēti, praktiski, droši ekspluatācijā un ekoloģiski tīri. No šāda materiāla būvētu māju izgudrojuma patents pieder kādai Šveices kompānijai.

Interesi par „universālo pasaules māju” jau izrādījuši vairāku valstu pārstāvji. Projekta autori saņēmuši pasūtījumu izgatavot 2,4 tūkstošus šādu māju Nigērijā, bet vācu labdarības organizācija World Vision plāno papīra mājas masveidā būvēt Zimbabvē.

Gaisma... no riteņu apakšas

Izraēlas zinātnieki izdomājuši, kā iegūt elektroenerģiju no ceļa seguma. Ideja radusies valsts vecākajā tehnoloģiskajā institūtā Tehnion.

Metodes būtība ir tāda, ka spiediena enerģija, ko rada pa asfaltu braucošs automobilis, ar pjezoelektriskā ģeneratora palīdzību tiek pārvērsta elektroenerģijā. Faktiski jebkurš ceļš var kļūt par ekoloģiski tīru elektroenerģijas avotu, kurš ātri atmaksājas.

Zinātnieki gatavojas veikt izmēģinājumus dabā: īsā ceļa posmā tiks novietoti ar asfalta kārtu nosegti pjezoelementi. Iegūto enerģiju izmantošot ceļa apgaismošanai.

10 kilometrus garā divu joslu šosejas posmā ar satiksmes intensitāti 600 automobiļu stundā ar jauno tehnoloģiju iespējams iegūt līdz pieciem megavatiem elektroenerģijas.

Ar zivtiņām jautrāk

Ķīnas kompānija Runto Sanitary Ware sākusi ražot tualetes podus ar akvāriju skalojamā tvertnē. Turklāt ar dzīvām zivtiņām. Klozetpods – akvārijs (ar atsevišķiem rezervuāriem akvārijam un nolaižamajam ūdenim) nav ķīniešu izgudrojums. Par idejas autoru tiek uzskatīts amerikānis Olivers Bekerts, kas šo ideju realizēja jau 1999. gadā.

Pirms sešiem gadiem tāds klozetpods maksāja pusotra tūkstoša dolāru. Pašreizējā cena nav zināma, bet aptuveni pirms diviem trim gadiem Kalifornijas firma Aqua One Technologies savu akvārija podu pārdeva jau par trīssimt dolāriem. Tā ka ķīnieši šai lauciņā nav ne pirmie, ne otrie.

Antikvitāte?!

Toties Urugvajā kādā vecā savrupnamā atrasts bezmaz vai antīks tualetes pods. Tā vērtība tiek lēsta ap 750 tūkstošiem dolāru. Pēc speciālistu vērtējuma, ar Ķīnas tušu Austrumu stilā apgleznotais baltā porcelāna pods izgatavots 1887. gadā Francijā.

Tādi „brīnumi” visā pasaulē ir tikai trīs. Divi podi atrodas Eiropā, šo trešo savulaik uz Urugvaju aizvedis itāļu izcelsmes ārsts Emilio Pense.

Nepatīkamus brīžus vērtīgais atradums sagādāja vienīgi Emilio Penses pēcnācējiem, kuri nesen pārdeva māju pilsētas municipalitātei tikai par 80 tūkstošiem dolāru. Viņiem nebija ne jausmas, ka mājā atrodas tik vērtīga antikvitāte...