Taupīt un nesalt

Uzņēmuma Rīgas siltums aprēķini un pieredze liecina, ka dzīvokļu īpašnieki paši var „regulēt” siltuma rēķinus. Piemēram, pazeminot iekštelpu gaisa temperatūru tikai par vienu grādu, maksu par siltumu iespējams samazināt par aptuveni 6%.

Pastāv arī citas siltuma un iedzīvotāju naudas taupīšanas iespējas. Teiksim, ja dzīvokļu īpašnieki vai namu pārvalde nolemj daudzdzīvokļu ēkā karstā ūdens temperatūru naktī (no plkst. 24.00 līdz plkst. 6.00) pazemināt no +50oC līdz +35oC, siltumenerģijas patēriņš vidēji samazinās vēl par apmēram 1%.

Ofisos un nedzīvojamās telpās pazeminot iekštelpu apkures temperatūru laikā, kad siltums tur nav nepieciešams, mēneša rēķinus iespējams samazināt pat par 20%.

Kā regulēt apkures un karstā ūdens temperatūru? Uzņēmuma Rīgas siltums speciālisti skaidro: temperatūru ieregulēšanu veic individuālos modernizētos siltummezglos, kas darbojas automātiskā režīmā, ļaujot ieregulēt ēkas siltumenerģijas patēriņu atbilstoši komforta prasībām un iedzīvotāju maksātspējai. Rīgā modernizēti 99% siltummezglu.

Informācijai

Kopējo siltumenerģijas zudumu aptuvens sadalījums mājai: bēniņu pārsegums – 8- 14%, ārsienas – 35-50%, logi un durvis – 20-30%, pagraba pārsegums – 8-12%, ventilācija – 20-25%.

– Vēlamos parametrus individuālajos siltummezglos nosaka ēkas īpašnieks vai apsaimniekotājs, vienojoties ar iedzīvotājiem, – stāsta AS Rīgas siltums komercdirektors Ojārs Svētiņš. – Mūsu uzņēmums piegādā siltumenerģiju līdz līgumā noteiktajai piederības robežai, kas ir siltummezgls. Siltummezglā iespējams atbilstoši vēlamajai iekštelpu temperatūrai ieregulēt nepieciešamo apkures un karstā ūdens temperatūras režīmu noteiktam laika periodam – diennaktij, nedēļai. Āra gaisa temperatūrai paaugstinoties vai pazeminoties, automātiski mainīsies arī siltuma padeves temperatūra mājā uzstādītajā siltummezglā.

Skaitlis

77 % no uzņēmuma Rīgas siltums piegādātās siltumenerģijas tiek izmantota dzīvojamo māju apkurei un karstā ūdens sagatavošanai. Pilsētas siltumtīklu kopējais garums ir vairāk nekā 890 km.

Ojārs Svētiņš mudina iedzīvotājus daudz aktīvāk veikt savu māju energoefektivitātes uzlabošanas pasākumus, jo arī tā iespējams ievērojami samazināt siltumenerģijas patēriņu un līdz ar to rēķinus par siltumu.

Rīgas siltuma komercdirektora ieteikumu varētu uztvert ar skepsi, ja ne speciālistu aprēķini... Uzņēmums veica savu pētījumu un konstatēja, ka tajās mājās, kur kompleksi īstenoti energoefektivitātes celšanas pasākumi, rēķini par siltumu ir līdz pat 50% mazāki nekā ēkās, kur šādi pasākumi nav veikti.

Galvenie siltumenerģijas taupīšanas priekšnosacījumi, kas būtiski ietekmē iedzīvotāju rēķinus un siltumu mājoklī, ir katras mājas norobežojošo konstrukciju siltumtehniskie rādītāji – pārsegumu, ārsienu, jumta, bēniņu, pagrabtelpu siltinājums, logu un durvju stāvoklis, kā arī siltummezglā ieregulētais režīms.

Lai maksimāli saglabātu siltumu mājoklī, ieteicams veikt šādus pasākumus:

Lasītājs jautā

„Vai taisnība, ka februārī Rīgā pazemināsies siltumenerģijas tarifs?”

Taisnība gan. Uzņēmums Rīgas siltums ziņo, ka no 1. februāra maksa par patērēto siltumenerģiju tiks aprēķināta pēc tarifa 34,69 Ls/MWh (bez PVN). Tas nozīmē, ka salīdzinājumā ar janvāri siltuma cena pazemināsies par 2%.

Gaidāms arī, ka martā un aprīlī siltumenerģijas tarifs Rīgā paliks nemainīgs. Bet visprecīzāko informāciju jūs jebkurā brīdī varat iegūt uzņēmuma Rīgas siltums mājas lapā internetā – www.rs.lv.