Viss kas jāzin par savu māju!

Siltināšana glābs nāciju! Drukāt E-pasts
Piektdiena, 20 marts 2009 00:00

Rīgas domes deputāti vērsušies valdībā un Saeimā. Pēc pilsētas tēvu domām, līdz 2020. gadam galvaspilsētas namu siltināšanā jāiegulda 615 miljoni latu. Dārgi, bet ko darīt: tik vērienīgs projekts var kļūt par „sildītāju”, kas ļoti nepieciešams Latvijas ekonomikai. Vispārējas renovācijas gaitā celtnieki iegūs darbu, valsts kase nodokļus, bet iedzīvotāji tikpat kā jaunas mājas. Turklāt valdībai Rīgas siltināšanā būtu jāiegulda tikai 185 miljoni, pērējā nauda būs no iedzīvotāju maciņiem.

Ideja par nacionālo projektu, kam jāglābj valsts ekonomika, nav jauna, bet ir visai efektīva. Savulaik Kārlis Ulmanis tādā pašā nolūkā būvēja cukurfabrikas un iedvesmoja zemniekus nodarboties ar cūkkopību. Mūsdienu apstākļos glābt nāciju var liels masveida siltināšanas projekts, uzskata Rīgas domes deputāti, kas darbojas Komunālo un dzīvokļu jautājumu komitejā. Martā viņi akceptēja aicinājuma projektu Ministru kabinetam un parlamentam. Rīgas enerģētikas aģentūrā tapušajā vēstulē varas iestādēm piedāvāts visai negaidīts risinājums.

Pirmkārt, renovācija jāsāk bez kavēšanās. Otrkārt, būs pietiekami tai piešķirt 18–20 miljonus latu gadā. Pārējo naudu iedzīvotāji var dabūt kredītu veidā no starptautiskajām bankām (atšķirībā no vietējiem kolēģiem Eiropas rekonstrukcijas un attīstības bankas finansisti neprasa lielus kredītprocentus). Tas pasargās iedzīvotājus no nepieciešamības pārmaksāt par renovāciju. Kad rīdzinieki, kas būs pirmie saņēmuši aizdevumu, sāks atdot naudu, to vajadzētu novirzīt Rotācijas fondā, no kura atkal varētu aizņemties nākamās mājas, kas būs izlēmušas veikt renovāciju.

Pēc Rīgas enerģētikas aģentūras ekspertu domām, lai projekts sāktu darboties, vajadzīga tikai valdības izpratne, nelielas injekcijas no valsts budžeta un likumu grozījumi.

 
© 2012 Darīsim KOPĀ!