Viss kas jāzin par savu māju!

Kaimiņu vajag pazīt pēc izskata Drukāt E-pasts
Trešdiena, 20 maijs 2009 00:00

Vai jūs pazīstat savus kaimiņus, ar kuriem dzīvojat vienā mājā, vienā rajonā? Es ne, un ļoti to nožēloju. Kaimiņš taču ir tikpat kā ģimenes loceklis. Pie pazīstama kaimiņa var ieiet pēc sāls vai sērkociņiem, kaimiņš nāks talkā, ja vajadzēs pie sienas piesist plauktiņu vai aplaistīt puķes atvaļinājuma laikā. Tā agrāk vienmēr ir bijis, tikai mēs pamazām esam kļuvuši nesabiedriski. Mēs bieži mainām dzīvesvietu un neapgrūtinām sevi ar jauniem paziņām – nav laika. Eiropa ir nolēmusi situāciju labot ar jaunu svētku – Kaimiņu dienas – palīdzību. No 26. līdz 30. maijam svētki norisināsies arī Rīgā.

Pirmā plašāka mēroga Kaimiņu diena notika Parīzē 2000. gadā. Tajā piedalījās tūkstošiem iedzīvotāju. Tagad kustība aptvērusi visu Eiropu Pagājušā gada maijā svētkus svinēja 29 pasaules valstīs, arī Latvijā, un kopumā tie pulcināja astoņus miljonus dalībnieku. Šogad organizatori ir apņēmušies pārspēt paši savu rekordu un sapazīstināt deviņus miljonus cilvēku.

Katrā valstī un katrā pilsētā Kaimiņu dienu svin citādi. Dažviet tiek rīkoti koncerti zem klajas debess, citur cilvēki gluži vienkārši pulcējas tuvējā pļaviņā, līdzi ņemot ēdienus un dzērienus, lai mielotos kopā ar jaunajiem draugiem... Svētku laikā notiek pavisam vienkāršas sarunas: „Piedodiet, jūs arī dzīvojat mūsu rajonā?” – „Protams, jau divdesmit gadus. Dīvaini, ka nav gadījies iepazīties ātrāk, bet labāk vēlāk nekā nekad!”

Un skat’ tik, tūlīt pēc svētkiem cilvēki sāk cits ar citu sveicināties uz ielas, draudzīgi pamāj kaimiņiem pa logu, lūdz jaunajiem paziņām padomu vai palīdzību. Un pilsēta it kā atdzīvojas.

Ar vārdu sakot, eiropieši radījuši mākslīgus, bet tiešām vajadzīgus svētkus. Rīgā tos svinēs jau trešo reizi. Šogad kaimiņu jautājumam pievērsušies visi galvaspilsētas rajoni.

Vidzemes priekšpilsēta 26. maijā aicina rīdziniekus uz Strazdumuižas parku. No 14.00 līdz 18.00 tur notiks koncerts (drīkstēs dziedāt līdzi), būs atrakcijas bērniem, būs Strazdumuižas neredzīgo ciemata iemītnieku rokdarbu izstāde, ekskursija uz Neredzīgo biedrības vēstures muzeju.

Tajā pašā dienā Kurzemes rajona iedzīvotāji tiks gaidīti parkā pie reģionālā sporta centra „Anniņmuiža”. No 16.00 līdz 21.00 mūs sola izklaidēt ar akciju – šovu „Kā aizsargāt kaimiņu”, amatniecības izstādi, labas dzīvošanas performanci „Kustība, ritms, mūzika”. Pasākums beigsies ar Kaimiņu ballīti. Ņemiet līdzi groziņus un gatavojieties dančiem.

Latgales priekšpilsētā svētku sarīkojums notiks no pulksten 18.00 līdz 20.00 Mūrnieku ielas 3 plašajā pagalmā. Mūrnieku un Matīsa ielas skvērā būs koncerts.

Centra rajons aicina iedzīvotājus ierasties Lāčplēša ielas 29 pagalmā. 26. maijā pulksten 18.00 tur atklās piemiņas plāksni arhitektam Jānim Alksnim. Būs stāstījums par ēkas vēsturi, būs mūzika, jautras spēles un rotaļas.

Ziemeļu rajons Kaimiņu dienu rīkos 27. maijā. Viesi ir aicināti uz svētkiem no pulksten 16.00 līdz 20.00 pagalmā Sarkandaugavas ielā 22/24. Programmā – tikšanās ar Latvijā pazīstamiem sportistiem, radošās darbnīcas, dziesmas un dejas.

Zemgales priekšpilsētas izpilddirekcija svētku pasākumus rīkos 30. maijā Ojāra Vācieša ielā. Sākums pulksten 12.00. Svētki būs veltīti dižgariem O. Vācietim un J. Akurāteram, kuri dzīvojuši šajā ielā. Paredzēta ielas fotoizstāde, koncerts, radošās darbnīcas bērniem, sienas apgleznošana, izbraucieni ar ormani un citas izdarības.

 
© 2012 Darīsim KOPĀ!