Viss kas jāzin par savu māju!

Caur ērkšķiem uz 16 miljoniem Drukāt E-pasts
Piektdiena, 20 februāris 2009 00:00

2009. gadā Latvijas mājas var dabūt 16 miljonus latu renovācijai. Naudu mums dāsni atvēlējusi Eiropa, bet ar tās sadali te Latvijā nodarbosies Būvniecības, enerģētikas un mājokļu valsts aģentūra. Tiek solīts ikvienai mājai samaksāt līdz 50% no kopējām siltināšanas izmaksām, taču šādu godu izpelnīsies tikai dzīvokļu īpašnieku biedrības, kas būs uzvarējušas visai sarežģītā konkursā.

Eiropas nauda daudzdzīvokļu māju siltumnoturības uzlabošanas pasākumiem bija pieejama kopš 2007. gada, bet Ministru kabineta noteikumi, kas regulē tās piešķiršanas kārtību, ir pieņemti tikai tagad. Atlases konkurss mājām, kuras vēlēsies saņemt līdz 100 000 latu renovācijai, sāksies pēc dažām nedēļām, un šī atlase būs ļoti stingra.

Ministru kabineta noteikumos teikts, ka piedalīties konkursā un pretendēt uz finansējumu var tikai tās mājas, kurās izveidotas dzīvokļu īpašnieku biedrības, kas mājokļus pārņēmušas no pašvaldības bilances. Bez tam iedzīvotājiem jāsagatavo paliela dokumentu pakete, kurā ietilpst ēkas pilnīga energoaudita rezultāti, renovācijas tehniskais projekts, bankas izziņa par mājas uzkrājumiem vai iespējām saņemt kredītu utt.

– Prasības ir ļoti stingras, – uzskata Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Ģirts Beikmanis. – Iedzīvotājiem būs grūti pašiem sagatavot vajadzīgos dokumentus. Turklāt neesmu drošs, ka viņi vēlēsies pasūtīt energoauditu un dārgu projektu, nebūdami pilnīgi pārliecināti par uzvaru konkursā.

Šim viedoklim piekrīt arī Rīgas Apsaimniekotāju asociācijā. Tās valdes priekšsēdētājs Igors Trubko paziņoja, ka asociācija jau gatavojas palīdzēt galvaspilsētas iedzīvotājiem sagatavot konkursa pieteikumu.

– Dzīvokļu īpašniekiem tikai jāsarīko pilnsapulce un jāatnes mums protokols, ko parakstījusi lielākā daļa nama dzīvokļu īpašnieku, kas nobalsojuši par renovāciju. Pārējais jāizdara namu pārvaldei.

Rīgas vicemērs Jānis Dinevičs sola ES naudas pretendentiem Rīgas domes atbalstu. Piemēram, pašvaldība ir apņēmusies paātrināti izskatīt pieteikumus par šādu māju noņemšanu no domes bilances (kas ir obligāts priekšnosacījums, lai saņemtu līdzfinansējumu).

Bet vispār jūs jau tagad varat paši parēķināt, cik lielas ir jūsu mājas izredzes uzvarēt konkursā par daļu no 16 miljoniem. 10. un 11. lappusē saīsinātā veidā publicējam Ministru kabineta noteikumus, kuros aprakstītas prasības finansējuma pretendentiem. Lasiet. Rēķiniet. Domājiet.

 
© 2012 Darīsim KOPĀ!