Viss kas jāzin par savu māju!

Rīgas ūdens labi pelna Drukāt E-pasts
Ceturtdiena, 20 augusts 2009 00:00

Rīdzinieki krīzes situācijā ļoti cer uz komunālo pakalpojumu tarifu pazemināšanos. Jau dzirdams, ka no 1. oktobra gaidāms siltumenerģijas tarifu samazinājums par 30% (un tāda cena saglabāsies vismaz līdz apkures sezonas beigām). Toties ūdens piegādes turpina jūtami tukšot mūsu maciņus.

Šajās dienās, uzrunājot žurnālistus, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas vadītāja Valentīna Andrejeva norādīja, ka komisija pēta situāciju ar ūdens tarifiem. „Mums ir aizdomas, ka ūdens tarifi ir augstāki, nekā varētu būt, tāpēc centīsimies panākt to samazināšanu,” viņa sacīja. Šai nolūkā regulators plāno vērsties ūdens piegādes uzņēmumos, acīmredzot cerībā ar labu panākt cenas samazinājumu.

Tagad viss ir atkarīgs no pašvaldības uzņēmuma Rīgas ūdens, kurš šajās dienās bija aizņemts ar pavisam citām lietām. Tā vietā, lai izskatītu iespēju samazināt tarifus, RŪ... auga. Rīgas dome darījusi zināmu nodomu dubultot monopolista pamatkapitālu. Tā Rīgas ūdens kļūs par lielāko pašvaldības uzņēmumu galvaspilsētā.

Ūdens piegādātāja pamatkapitāla palielināšana mudina ieskatīties uzņēmuma pērnā gada darba rādītājos. Izrādās, 2008. gadā tā apgrozījums bijis gandrīz 30 miljoni latu, kas ir par 16% vairāk nekā gadu iepriekš. Savukārt monopolista peļņa pagājušajā gadā bija 1,32 miljoni latu.

Peļņa diezgan solīda, bet, to aprēķinot, droši vien vērā netika ņemti tie Rīgas ūdens ienākumi, kas tika izlietoti investīcijām infrastruktūras attīstībā. Protams, attīstībā nav nekā peļama: ūdensvadus vajag mainīt un kopējos ūdens skaitītājus uzstādīt – arī. Tomēr pašvaldības uzņēmuma vairāk nekā miljonu lielā peļņa mulsina. Iznāk, ka ūdens piegādes tarifi Rīgā tiešām varētu būt zemāki. Vismaz krīzes laikā. Uzņēmumam, kas pieder pilsētai un tātad arī visiem tās iedzīvotājiem, īsti nepiedien saņemt miljonus laikā, kad vairākums rīdzinieku skaita santīmus.

 
© 2012 Darīsim KOPĀ!