Viss kas jāzin par savu māju!

Vai sieva var pārdot kopējo dzīvokli? Drukāt E-pasts
Sestdiena, 19 maijs 2018 11:40

„Sveicināti! Manai sievai pieder divi dzīvokļi. Visu mūžu nostrādāju par jūrnieku, bet tagad esmu pensionārs un vienu dzīvokli gribētu pārrakstīt uz sava vārda. Paskaidrojiet, kā tas izdarāms un cik man tas maksās? Abi dzīvokļi ir iegādāti mūsu laulības laikā.

Vēl es vēlos uzzināt, vai sieva bez manas ziņas var vienu no dzīvokļiem norakstīt mūsu dēlam?” Jurijs

Atbild jurists Aleksandrs Kvedars (28661129):

– Ja dzīvoklim nav nekāda apgrūtinājuma (piemēram, nekalpo par ķīlu bankā), tad viena laulātā dzīvokli pārrakstīt otram nav nekādu problēmu.

Dzīvokli var pārrakstīt divējādi:

■ uzdāvināt,

■ pārdot.

Izdevumi, kas nepieciešami juridiskās procedūras veikšanai, abos gadījumos būs aptuveni vienādi. Jāatceras, ka pārdošanas gadījumā naudu vajag pārskaitīt ar bankas starpniecību, lai nepieciešamības gadījumā varētu pierādīt, ka darījums nav fiktīvs.

Kādi būs laulāto izdevumi:

■ dāvinājuma vai pirkšanas–pārdošanas līguma noformēšana var maksāt aptuveni 80–100 eiro;

■ atlīdzība notāram par dokumentu sagatavošanu iesniegšanai zemesgrāmatā – aptuveni 90 eiro;

■ izdevumi par reģistrāciju zemesgrāmatā – aptuveni 21 eiro;

■ tāpat nāksies samaksāt valsts nodevu 0,5% apmērā no īpašuma vērtības.

Darījumā iesaistītās personas var izvēlēties veikt maksājumu no kadastrālās vērtības vai vērtības, kas uzrādīta pirkšanas–pārdošanas līgumā. Parasti kadastrālā vērtība ir zemāka par tirgū esošo.

Laulātajiem būtu jāatceras par vienu niansi. Ja sieva uzdāvinās vīram dzīvokli, tad turpmāk viņš būs šī dzīvokļa vienīgais īpašnieks. Ja notiks dzīvokļa pārdošana, tad vīram šis dzīvoklis skaitīsies laulības laikā iegūts īpašums. Tātad īpašums kļūs par abu laulāto kopīpašumu. Ja vēlāk vīrs gribēs šo dzīvokli pārdot vai dāvināt, viņam būs jāsaņem sievas atļauja.

Šeit mēs loģiski esam nonākuši pie lasītāja otrā jautājuma – vai sieva bez vīra ziņas var pārrakstīt dzīvokli, kurš nopirkts laulība laikā?

Nē, sieva nevar rīkoties ar kopīpašumu, viņai nepieciešama vīra piekrišana. To pieprasīs notārs dokumentu pārbaudes laikā.

 
© 2012 Darīsim KOPĀ!