Viss kas jāzin par savu māju!

Kadastrālā vērtība – atšķirību mīkla Drukāt E-pasts
Ceturtdiena, 19 aprīlis 2012 07:18

„Nesen no pašvaldības saņēmām nekustamā īpašuma nodokļa rēķinu. Devāmies šo jaunumu apspriest ar pirmā stāva kaimiņiem, salīdzinājām kvītis un konstatējām šokējošu atšķirību. Viņiem ir divistabu dzīvoklis, mums – tieši tāds pats. Tikai trešā stāva dzīvokļa kadastrālā vērtība nez kāpēc ir 21000 latu, pirmā stāva – 19000. Līdzam paskaidrot, kāpēc tā”.

Valsts zemes dienestā mums paskaidroja, ka šogad mainījusies metodika, pēc kuras tiek aprēķināta dzīvokļu kadastrālā vērtība daudzdzīvokļu mājās. Tagad pirmā stāva un pagrabstāva dzīvokļiem kadastrālā vērtība ir zemāka nekā dzīvokļiem mājas pārējos stāvos.

– Ja dzīvoklis atrodas pirmajā stāvā, kadastrālā vērtība tam samazinās par 10% attiecībā pret zonā spēkā esošo bāzes vērtību, – pastāstīja Valsts zemes dienesta pārstāvis Andris Sproģis.

Savukārt pagrabstāva dzīvokļi pie līdzīgiem pārējiem nosacījumiem būs par 40% lētāki par pārējiem mājā esošajiem dzīvokļiem. Tā arī rodas starpība, par kuru gaužas mūsu lasītāji.

Vēl viens iemesls, kāpēc jūsu dzīvoklis var izrādīties dārgāks par kaimiņos esošo, – jums ir balkons. Agrāk tas bija iekļauts mājokļa kopējā vērtībā, bet tagad balkonu, terašu un lodžiju vērtību aprēķina, izmantojot koeficientu 0,3, tas ir, balkona vai lodžijas kvadrātmetra kadastrālā vērtība ir tikai 30% no dzīvokļa iekštelpu kvadrātmetra vērtības.

Šogad spēkā stājušies arī citi mājokļu kadastrālās vērtības aprēķināšanas koeficienti. Piemēram, dzīvokļiem  bez kanalizācijas un sanitārā mezgla tiks pielietots samazinošais koeficients 0,6, bet, ja dzīvoklī ir viena no šīm ērtībām, vērtības aprēķinā tiks pielietots koeficients 0,8. Tāds pats samazinošais koeficients tiks piemērots koka mājās esošo telpu kadastrālajām vērtībām.

– Par 70% samazināts kadastrālais vērtējums koplietošanas telpām, pazemes garāžām un pagrabiem, – saka Sproģis. – Tas ir tikai taisnīgi. Līdz šim pazemes autostāvvietas tika vērtētas pēc tādas pašas bāzes likmes kā dzīvojamā platība, tāpēc garāžas vērtība līdzinājās divistabu dzīvokļa vērtībai jaunbūvē. Tagad šo netaisnību izdevies novērst.

 
© 2012 Darīsim KOPĀ!