Ūdens burbulis

„Dzirdēju, ka Rīgas domē izveidota darba grupa, kurai uzdots cīnīties pret ūdens patēriņa rādījumu starpību. Mūsu mājā korekcija caurmērā sasniedz 30% mēnesī, tāpēc gribētos zināt, ko pašvaldība dara mūsu glābšanai?”

Darba grupa ūdens korekcijas jautājumos Rīgā tiešām bija izveidota, bet tagad, kā mums pastāstīja Mājokļu un vides departamentā, darbu tā ir beigusi.

– Mūsu speciālisti izstrādāja īpašus noteikumus cīņai pret starpību starp mājas kopējā skaitītāja rādījumiem un dzīvokļu skaitītāju rādījumu summu, bet izrādījās, ka mēs nevaram šos noteikumus padarīt iedzīvotājiem obligātus, – pastāstīja departamenta direktora vietniece Inga Ivanova.

– Kāpēc?

– Tāpēc, ka ar individuālo ūdens mērījumu precizitāti saistītos jautājumus regulē Ministru kabineta noteikumi.

– Tātad darbs beidzās bez rezultātiem?

– Rīgas domes deputāti uzdeva mums ar darba grupas idejām iepazīstināt Ekonomikas ministrijas pārstāvjus un kopīgi meklēt likumīgus problēmas risinājumus.

– Kā, jūsuprāt, būtu iespējams pasargāt iedzīvotājus no maksas par ūdens korekciju?

– Mūsu mērķis ir mudināt dzīvokļu īpašniekus un īrniekus uzstādīt augstas precizitātes individuālos skaitītājus, kurus nevar apmānīt. Ideāli, ja šie aparāti būtu aprīkoti ar attālinātas nolasīšanas sistēmu.

– Bet likums taču neuzliek īpašniekiem pienākumu uzstādīt tādus precīzus skaitītājus?

– Tur jau tā problēma. Lai gan iedzīvotājiem, ja tiem apnicis maksāt par starpību, ir tiesības sasaukt kopsapulci un pieņemt lēmumu visos dzīvokļos uzstādīt augstas precizitātes ūdens mērītājus, kas ļauj samazināt korekciju. Šādā sapulcē ar dzīvokļu īpašnieku balsu vairākumu pieņemts lēmums kļūst obligāts visiem mājas iedzīvotājiem.

– Droši vien atradīsies saimnieki, kas kategoriski iebildīs pret jaunajiem skaitītājiem. Pie tāda spēku sadalījuma precīzas nolasīšanas sistēma mājā pilnvērtīgi nedarbosies. Ko darīt?

– Tā pati dzīvokļu īpašnieku kopsapulce var lemt, ka iedzīvotājiem, kas nepakļaujas tās lēmumam, jāapmaksā visas mājas ūdens starpība. Tas palīdzēs ātri un efektīvi nomainīt skaitītājus visā mājā.

– Jaunu skaitītāju iegāde ir dārgs prieks. Vai Rīgas dome nevar iedzīvotājiem palīdzēt uzstādīt precīzus ūdens skaitītājus?

– Diemžēl ne, jo pēc likuma pašvaldībai nav tiesību ieguldīt naudu privātīpašumā, bet ūdens skaitītājs ir dzīvokļa saimnieka īpašums. Tāpēc par jaunu aparātu uzstādīšanu maksāt nāksies pašiem iedzīvotājiem.