Iedzīvotāji varēs pārbaudīt pārvaldnieka godīgumu

Rīgas domes Mājokļu un vides departaments pašvaldības deputātiem pavēstījis šokējošus faktus: galvaspilsētā saradies ne mazums māju, kuru pārvaldnieku parāds komunālo pakalpojumu sniedzējiem trīs un pat piecas reizes pārsniedz pašu iedzīvotāju parādu. Tas nozīmē, ka ne visi pārvaldnieki godīgi pārskaita tālāk no dzīvokļu īpašniekiem saņemto maksu, un ar laiku šī problēma var izvērsties par katastrofu.

Jautājums par to, ka pārvaldnieki reizēm aiztur naudu, ko iedzīvotāji samaksājuši par ūdeni un apkuri, tika iztirzāts vienā no nesenajām RD Mājokļu un vides komitejas sēdēm. Acīmredzot šī nelaime tiktāl izplatījusies, ka to vairs nav iespējams atstāt bez ievērības.

– Vispirmām kārtām nepieciešams, lai iedzīvotāji jebkurā brīdī varētu pārbaudīt pārvaldnieka godīgumu un pārliecināties, ka viņu samaksātā nauda pārskaitīta komunālo pakalpojumu sniedzējiem, – pēc sēdes sacīja komitejas priekšsēdētājs Vjačeslavs Stepaņenko.

Rīgas namu pārvalžu galvenais partneris uzņēmums Rīgas siltums tagad tādu informāciju iedzīvotājiem sniedz pa telefonu. Bet deputātiem taisnība: ne jau visi cilvēki katru mēnesi zvanīs uz siltumtīkliem, lai noskaidrotu, vai pārvaldnieki viņus nekrāpj. Vairākums gluži vienkārši kautrēsies uzdot tādu jautājumu.

Cita lieta, ja informācija par māju būtu pieejama internetā. Lai ielūkotos tīmeklī, daudz laika nevajadzētu, un tad ikviens ar atbildību apveltīts dzīvokļa īpašnieks, pamanot, ka mājas parāds ar katru mēnesi pieaug par pieciem sešiem tūkstošiem latu, uzreiz saprastu, ka lieta nav tīra un ka pārvaldnieks gluži vienkārši nepārskaita iedzīvotāju naudu siltuma piegādātājam. Tad dzīvokļu īpašnieki varētu ātri un enerģiski rīkoties, lai māja nepaliktu bez komunālajiem pakalpojumiem un ar lielu parādu nastu.

Diemžēl šobrīd namu pārvalžu klienti nav pasargāti no patvaļas. Naudu par komunālajiem pakalpojumiem namu pārvaldei viņi samaksā, bet tur tā var uz ilgu laiku „aizķerties”. Rīgas domes deputāti diskusijā atzina, ka dzīvokļu īpašniekiem ir tikai divi paņēmieni, kā sodīt negodīgu pārvaldnieku: vai nu atteikties no viņa pakalpojumiem, vai arī vērsties tiesā. Bet nav jau nekādas garantijas, ka tādējādi mājai izdosies atgūt nozagto naudu.

Lai negodīgi namu pārvaldnieki pat nemestu kārus skatienus uz iedzīvotāju komunālajiem maksājumiem, jāizdara grozījumi likumdošanā, uzskata galvaspilsētas pašvaldībā. Piemēram, Latvijā derētu ieviest pārvaldīšanas un apsaimniekošanas uzņēmumu obligātu licencēšanu. Tad uzņēmumi ar sliktu reputāciju nevarētu turpināt darbu tirgū, bet palikušie visnotaļ rūpētos par savu reputāciju, jo no tās būtu atkarīgs darbs un alga.