Viss kas jāzin par savu māju!

Lai par „korekciju” maksā zaglēni! Drukāt E-pasts
Trešdiena, 20 maijs 2009 00:00

Žanna PRESA,
kompānijas Sanrems direktore

Pret ūdens zādzībām ir jācīnās, tas skaidrs visiem – gan apsaimniekotājiem, gan firmām, kas uzstāda skaitītājus un bieži saņem sev adresētus pārmetumus. Bet īpaši labi tas saprotams iedzīvotājiem, kuri no sava maciņa maksā par tā dēvēto „korekciju”.

Diemžēl, visi ar ūdens zudumiem saistītie risinājumi līdz šim Rīgā ir bijuši tīri formāli. Visā Latvijā turpina uzstādīt skaitītājus, uz kuriem var iedarboties ar magnētu. Turklāt novecojušie ūdens mērītāji maksā aptuveni tikpat, cik jaunās paaudzes skaitītāji.

Atklāšu noslēpumu: precīzie skaitītāji bez magnētiskās uzmavas, kurus nevar apmānīt, mājokļu īpašniekiem maksātu tikai divus līdz četrus latus dārgāk nekā vecie, savu laiku nokalpojušie aparāti, ko vairākumā gadījumu uzstāda mūsu dzīvokļos.

Jaunie skaitītāji jau ir dabūjami. Tiem ir augstāka precizitātes klase, tie uzskaita visu izlietoto ūdeni (arī to, ko jūs no krāna tecināt tievā strūkliņā). Aparātiem nav bīstama mehāniska iedarbība. Ja īpašnieks mēģinās caurdurt vai saspiest tādu ūdens mērītāju, aizsargstikls saplīsīs, un namu pārvaldei uzreiz būs skaidrs, ka ir noticis blēdīšanās mēģinājums.

Rīdzinieki vecos skaitītājus pret jauniem var nomainīt par 12–13 latiem. Kāpēc to darīt, jūs jautāsit. Ir taču skaidri zināms, ka kaimiņu dzīvokļos stāv tie paši vecie ūdens mērītāji, kas ir visnotaļ piemēroti ūdens zagšanai ar magnētu palīdzību. Tātad kopējie ūdens zudumi mājā nemainīsies, pat ja jūs uzstādīsit kosmiskas precizitātes skaitītāju. Situācija mainīsies tikai tad, kad modernie mēraparāti būs visos nama (vai vismaz vienas sekcijas) dzīvokļos.

Mēs veicām eksperimentu. Precīzie skaitītāji tika uzstādīti kādā daudzdzīvokļu namā Salaspilī. Pirms tam ūdens zudumi tur pārsniedza 40% no kopējā patēriņa. Pēc ūdens mērītāju nomaiņas „korekcija” saruka līdz 10%. Tā varēja vispār izzust, taču triju dzīvokļu īpašnieki atteicās piedalīties programmā. Tagad jau tā ir viņu problēma: eksperimentālā daudzstāvu nama dzīvokļu īpašnieku kopsapulce pieņēma lēmumu visus zudumus norakstīt dumpiniekiem, jo tieši viņi traucē mājai taupīt ūdeni un naudu.

Joprojām aktuāls ir jautājums: kā stimulēt rīdziniekus nomainīt novecojušos skaitītājus pret jauniem, precīzākiem un neuzpērkamiem? Man ir atbilde. Piedāvāju Rīgas domei plānu, kas palīdzēs pilsētniekiem vairākkārtīgi samazināt ūdens zudumus. Šai nolūkā tos iedzīvotājus, kas izvēlējušies uzstādīt jaunās paaudzes ūdens mērītājus, vajag atbrīvot no maksas par „korekciju”. Tas palīdzēs viņiem jau pirmajā mēnesī ietaupīt vairāk nekā tos divus trīs latus, kas „pārmaksāti” par moderna ūdens mērītāja uzstādīšanu. Pēc kāda laika visa māja pāries uz jaunajiem mēraparātiem, un tad ūdens zudumu vairs nebūs vai būtiski samazināsies. Tā pilsēta atbalstīs godīgus cilvēkus. Un arī zaglēniem, kuriem ir izdevīgi skaitītāji bez magnētiskās aizsardzības, ar laiku tāpat nāksies pievienoties programmai, pretējā gadījumā uz viņu pleciem gulsies maksa par ūdens zudumiem visā mājā. Tas ir vienīgais saprātīgais un humānais veids, kā atrisināt samilzušo „korekcijas” problēmu.

Firmas Sanrems speciālisti piedāvā veikt ūdens zudumu analīzi jūsu mājā. Mēs realizējam pilnu pakalpojumu kompleksu saistībā ar iekšējām komunikācijām, sākot no skaitītāju nomaiņas un beidzot ar pilnīgu ūdensvada un apkures sistēmas rekonstrukciju, ja tāda nepieciešama.

Kompānija piedāvā jūsu veco ūdens skaitītāju verifikāciju un nomaiņu ar vismodernākajiem Itālijā ražotajiem mēraparātiem B-METRS. Mūsu skaitītāji ir aizsargāti pret magnētisko iedarbību un vandālismu, tie atbilst C precizitātes klasei. Tieši tādi skaitītāji palīdz samazināt ūdens zudumus. Pilnīgi iespējams, ka Rīgas dome tik drīz vēl nesāks cīņu pret „korekciju”. Bet jūsu kooperatīvam, dzīvokļu īpašnieku sabiedrībai vai kopsapulcei ir tiesības jau šodien balsot par precīzu skaitītāju uzstādīšanu visā mājā. Vai nav pienācis laiks taupīt? Izlemiet paši.

Tagi:
 
© 2012 Darīsim KOPĀ!