Viss kas jāzin par savu māju!

Valdis Zaķis: «Energoauditors ir mājas ārsts» Drukāt E-pasts
Ceturtdiena, 20 augusts 2009 00:00

Jau sen vairs nav noslēpums, ka dzīvojamo māju apkures izmaksas var ievērojami samazināt, ja veic namu siltināšanu. Pēc kompānijas VEK sertificētā termoauditora Valda Zaķa domām, pirmais solis šai virzienā ir kvalitatīvi veikts energoaudits.

Taupīt uz energoaudita rēķina nav izdevīgi

– Lai sāktu siltināšanu, vispirms neapšaubāmi jānosaka, kādā stāvoklī ir ēka, jānosaka problemātiskās vietas, kurām vispirmām kārtām pievēršama uzmanība, – ir pārliecināts Zaķa kungs. – Ja to neizdara, var patērēt daudz spēka un līdzekļu, bet cerēto siltuma zudumu samazinājumu tā arī nesagaidīt. Diemžēl, 90 procentos gadījumu īpašniekiem vispār nav priekšstata, kāda ir viņu māja no tehniskā viedokļa. Un vajag arī saprast, ka labi veikts energoaudits palīdz samazināt renovācijas izmaksas. Jo vairāk instrumentālu mērījumu izdarīts, jo precīzāki ir speciālista ieteikumi.

Katrai mājai savi mērījumi. Dažam labam var likties, ja reiz 103. sērijas mājas ir vienādas, arī veicamajiem darbiem jābūt vienādiem. Bet mājā A siltuma patēriņš var būt 200 kW/h uz kvadrātmetru, mājā B – 120 kW/h, un man jānoskaidro, kāds iemesls ir tādai atšķirībai. Siltuma zudumu cēloņi var būt visdažādākie: slikti jaunie logi, sliktas durvis, auksti bēniņi, caurvējš; varbūt arī durvis labas, bet tās vienmēr stāv vaļā, un tā tālāk... Katrai mājai savs izskaidrojums, kas rodams, rūpīgi iegūstot informāciju ar aparātiem.

Un vēl: padomājiet, cik maksā audits un cik – renovācija. Kas gan ir 300 vai 500 latu energoauditam, salīdzinot ar tā doto iespēju ietaupīt desmitiem tūkstošu latu. Un tas ir pavisam reāli!

Cik maksā mājas apsekošana

– Daudzdzīvokļu mājas energoaudita cena ir atkarīga no daudziem faktoriem, – stāsta Valdis Zaķis. – Piemēram, no tā, kur atrodas ēka. Pat no... firmu savstarpējās konkurences. Pagājušā gada beigās energoaudits pasūtītājam maksāja 400–500 latu, patlaban izmaksas ir 200–300 latu līmenī. Esmu pārliecināts, ka cena kritusies tikai tāpēc, ka palielinājusies konkurence.

Bet vispār katrai auditoru firmai cena ir atkarīga no izmaksām. Jāatceras, ka tas nav lēts pasākums, tas ir dārgs arī pašam auditoram. Lai savāktu informāciju, viņam ir vajadzīgi nopietni instrumenti. Tagad jau neviens nesapratīs, ja auditors ieradīsies bez termokameras, bez gaisa plūsmas mērītāja, bez mitruma mērītāja. Kā viņš bez aparāta var noteikt, vai mājā ir vai nav caurvējš? Vai noteikt gaisa kvalitāti telpā? Auditors tikai ar zīmuli un papīru ir cilvēks no pagātnes.

Tagad, lai strādātu par auditoru, ir nemitīgi jāseko izmaiņām valsts standartos, saskaņā ar kuriem tiek veikti aprēķini. Tie ir jāpērk un... jātulko no angļu valodas. Ir labi, ja auditors tekstu var izlasīt bez tulkojuma. Bet standarti maksā 100, 200 un vairāk latu, un šos tēriņus nākas iekļaut darbu cenā. Tas pats sakāms par termo attēlu izdrukāšanu. Man, piemēram, nākas maksāt par krāsainajām izdrukām, un viena tāda izdruka maksā latu. Protams, varu veikt auditu arī lētāk, bet, ja jāveic obligātie instrumentālie mērījumi, tad arī cena pieaug. Kam vajadzīgs auditors, kas strādā uz labu laimi? Jūs taču neiesiet pie ārsta, kurš jums tikai laipni smaida un interesējas, vai esat samaksājis par vizīti...

Ārstu izsaucāt?

– Ēkas renovācija ar energoauditu ir kā cilvēka ārstēšana. Ir medikamentu standarta klāsts: antibiotikas, pretsāpju līdzekļi utt. Bet kādi preparāti vajadzīgi konkrētam pacientam un kādās devās tie jālieto, to zina ārsts pēc slimnieka izmeklēšanas. Tāpat ir ar energoauditu. Šai gadījumā auditors ir mājas ārsts, kurš konstatē, kurā vietā māja „klepo”, – uzskata Valdis Zaķis. – Ja neveic izmeklēšanu, zāļu devu var parakstīt lielāku vai mazāku, nekā vajag. Var, protams, iztikt bez ārsta, nodarboties ar pašārstēšanos, tikai nav zināms, kāds tad būs rezultāts. Labi, ja pozitīvs. Bet lielākā daļa cilvēku paši sevi nevar izārstēt. Šai gadījumā variants „jo vairāk, jo labāk” neder, jo tas izpaužas iztērētās naudas daudzumā. Ja nama iemītnieki renovācijai ņem kredītu, viņiem jāzina, kādu energoresursu ekonomiju iegūs, un jāaprēķina, cik ātri kredītu varēs atdot.

Uzzināt vairāk par energoauditu un termoauditu jūs varat mājas lapā www.termoauditi.lv. Uzdot jautājumus firmas VEK sertificētajiem speciālistiem var arī pa mobilo tālruni 9277556, 26329491 vai elektronisko pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu .

 
© 2012 Darīsim KOPĀ!