Viss kas jāzin par savu māju!

Sākusies zādzību sezona Drukāt E-pasts
Ceturtdiena, 21 jūnijs 2012 11:17

Latvijā katru dienu notiek 10–15 dzīvokļu zādzību, turklāt lauvas tiesu ielaušanos mājokļos zagļi veic jūnijā, jūlijā un augustā. Katru gadu no šādām darbībām cieš vismaz 4000 mājokļu īpašnieku. Kas būtu jāzina, lai neiekļūtu viņu skaitā?

Kas apdraud mūsu mantu?

Vispirms par to, kāds tad ir tas mūsdienu zaglis. Domājat, ka tas ir pieredzējis dzīvokļu uzlauzējs, kas veikli rīkojas ar mūķīzeri un iepriekš rūpīgi izplāno noziegumu? Nē, policisti veido pavisam citādu noziedznieka portretu.

Mūsu ļaundaris ir 20–25 gadus jauns cilvēks, bieži vien alkoholiķis vai narkomāns. Viņš apciemo mājas laikā no pulksten 10 līdz 15, tātad visklusākajā laikā, kad pensionāri devušies uz veikaliem, bet bērni vēl nav pārnākuši no skolas. Šāds zaglis rīkojas pēc nojautas. Pirmkārt, viņš apseko daudzdzīvokļu māju, meklējot durvis, ko varētu visātrāk uzlauzt. Otrkārt, viņš vienkārši rausta visus kliņķus pēc kārtas cerībā, ka saimnieki būs aizmirsuši aizgriezt atslēgu.

Arī zagļi prot lasīt instrukcijas

Apdrošināšanas sabiedrību pārstāvji stāsta, ka iedzīvotāji paši atvieglo darbu zagļiem, piemēram, vasarā atstājot plastmasas logus pusatvērtā stāvoklī.

Pat tas, ka logs atvērts vēdināšanas režīmā, ievērojami vienkāršo zagļa „darbu”. Līdz 30 procentos gadījumu zagļi pirmā un otrā stāva dzīvokļos iekļūst tieši caur logiem.

Vēl 40 procentos gadījumu zagļi iekļūst dzīvoklī, uzlaužot durvis vai izurbjot slēdzenes. 2008. gadā Rīga piedzīvoja īstu šāda veida zādzību epidēmiju. Svešas mantas tīkotāji izurba nedrošus aizšaujamos mehānismus un vienā kāpņu telpā reizē aptīrīja pa diviem trim dzīvokļiem. Katra tāda operācija prasīja tikai pāris minūtes.

Interesanti, ka pirmā tādu zādzību sērija Rīgā tika veikta jau 2004. gadā. Abos gadījumos noziedznieki bija urbuši tikai firmas Elbor slēdzenes. Policija to skaidroja ļoti vienkārši: izurbt var jebkuru (!) slēdzeni, bet ražotājs Elbor tieši rūpnīcas instrukcijā norādījis, kā to iespējami ātrāk izdarīt. Šo informāciju tad arī lika lietā ļaundari, aptīrot desmitiem mājokļu.

Speciālisti arī šodien iesaka Elbor slēdzenes aizsardzības nolūkā aprīkot ar speciālām izturīga metāla plāksnītēm. Tas apgrūtinās zaglim darbu vai vispār atbaidīs viņu no jūsu dzīvokļa, jo mūsdienu mājokļu aplaupītājiem nepatīk sarežģīti uzdevumi.

Saskaitiet atslēgas robiņus!

Pasargāties no zagļa amatiera iespējams ar dubultdurvīm un sarežģītu slēdzeni. Bet tas, ko uzskatīt par drošu aizšaujamo, jau ir pavisam cits jautājums. Par visdrošākajām tiek uzskatītas suvaldās slēdzenes. Vienkārši runājot, tie ir mums ierastie mehānismi, kam iekšpusē ir plāksnes ar figurāliem izgriezumiem. Pagriezt tādas plāksnes iespējams tikai ar atslēgu, kam ir attiecīgi robiņi.

Speciālisti apgalvo, ka par tādas slēdzenes drošumu var spriest pēc atslēgas formas. Tai jāatgādina taurenis: jo reljefāki ir „spārni”, jo labāk. Jo vairāk robiņu ir atslēgai, jo grūtāk to atmūķēt.

Ja atslēgai ir septiņi robiņi, tas nozīmē, ka jūsu slēdzenei ir sešas suvaldas, kas ir minimālais pieļaujamais skaits ārdurvīm. Ļoti labām slēdzenēm ir vismaz desmit – divpadsmit suvaldu, brīdina atslēgu pazinēji.

Apskatiet pašus atslēgas robiņus: jo tie ir smalkāki, jo grūtāk ļaundarim būs tikt galā ar slēdzeni. Tāpat uzmanīgi jāaplūko robiņu malu apdare. Tām jābūt perfekti precīzām, labi noslīpētām, bez izciļņiem. Robu malām jāveido precīzi leņķi. Pretējā gadījumā slēdzene nekalpos ilgi un būs samērā viegli atmūķējama.

Nekādā gadījumā nepērciet mehānismus ar atslēgām, kas atgādina krustveida skrūvgriezi. Tādas slēdzenes profesionāļi atver dažās sekundēs.

Valsts policijā stāsta, ka ķerties pie sarežģītām slēdzenēm viduvējam mūsdienu zaglim nav izdevīgi. Tas prasa spēku un prasmi, un nepavisam nav „ienesīgi”, jo cilvēki vairs neglabā mājās lielas naudas summas. Zagļus daudz neinteresē arī tehnika, jo melnajā tirgū par mūzikas centru vai DVD var dabūt tikai nieka grašus. Vērtīgāks ieguvums ir tikai plazmas televizori ar lielu ekrānu.

Viltus kabeļu licēji un apdrošinātāji

Slikta ziņa: līdz 15 procentiem zādzību Latvijā izdara draugi, paziņas vai krāpnieki, kuriem dzīvokļu īpašnieki paši atver durvis.

2011. gada beigās divi mājokļi Rīgā tika apzagti īpaši ciniski: noziedznieki iekļuva mājās, uzdodoties par kabeļtelevīzijas darbiniekiem.

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldē atminas, ka abas zādzības notikušas Salacas ielas apkaimē Krasta masīvā. Ļaundari uzdevās par kabeļtelevīzijas pakalpojumu kompānijas darbiniekiem un pavēstīja, ka saņemta sūdzība par translācijas kvalitāti, tāpēc atnākuši pārbaudīt televizoru.

Ļaundari iegāja mājā, it kā pārbaudīja televizoru un aizgāja, un dzīvokļu saimnieki tikai pēc tam aptvēra, ka pazuduši viņu mobilie telefoni un nauda.

Policija aicina iedzīvotājus nelaist savos mājokļos aizdomīgus cilvēkus, kuri uzdodas par kabeļtelevīzijas pakalpojumu kompāniju darbiniekiem, sociālajiem darbiniekiem, apdrošināšanas aģentiem utt. Ja rodas aizdomas par šādas vizītes mērķiem, vēlams ziņot kārtības sargiem.

 
© 2012 Darīsim KOPĀ!