Viss kas jāzin par savu māju!

Neatstājiet atslēgu slēdzenē! Drukāt E-pasts
Sestdiena, 20 jūlijs 2019 05:27

Izplatās zagšanas epidēmija: vienas dienas laikā noziedznieki bezkaunīgi uzlauž desmitiem dzīvokļu Rīgā.

Rīgā atkal runā par zagļu aktivizēšanos, kuri nakts laikā uzlauž dzīvokļus saimnieku klātbūtnē. Viena daļa cietušo atzīst, ka tikuši cauri tikai ar vieglu izbīli, jo zagļus iztraucējis suns vai viņi paši nav tikuši galā ar atslēgas mehānismu. Citi cietuši pamatīgi – zaudējuši gan vērtīgas mantas, gan saindējušies ar aizmidzinošu gāzi.

Neatstājiet atslēgas slēdzenēs

10. jūlijā rīdzinieks Maksims Saibotalovs sociālajā vietnē Facebook publicēja biedējošu informāciju:

„Naktīs pa mūsu rajona māju kāpņutelpām skraida „žurka”,” raksta vīrietis no lietotāju kopas Pļavnieki. Tā ir kopa, kas apvieno vienā rajonā dzīvojošos. „Šis nakts viesis pārbauda, vai gadījumā dzīvokļa durvju slēdzenē no iekšpuses nav palikušas atslēgas. Labi, ja dzīvokļa īpašniekam ir trausls miegs un viņš pie pirmā atslēgas pagrieziena slēdzenē var pieskriet pie durvīm, kā man tas šonakt izdevās. Ja ne, tad, pēc izsaukto policistu teiktā, nelietis iekļūst dzīvoklī un pievāc visu, kas tur vērtīgs. Tādēļ, mīļie kaimiņi, neatstājiet atslēgas durvju slēdzenēs.” Pēc Maksima domām, zaglis pats ir Purvciema iedzīvotājs, jo savus nakts pārgājienus rīko regulāri. Varētu būt, ka viņš izmanto sociālos tīklus un ir arī rajona Facebook kopas biedrs. Katram gadījumam Maksims viņam ir veltījis šādu ierakstu: „Ja nu gadījumā lasi šo postu, tad zini – kad nākamo reizi sadomāsi ielauzties manā mājā, es tevi klusiņām sagaidīšu aiz durvīm.”

Zaglis bez pieredzes?

Pēc Maksima ziņas publicēšanas dažu stundu laikā sociālajā vietnē viedokli pauda simtiem komentētāju.

„Ja cilvēks gribēs atvērt jūsu dzīvokļa durvis, tad viņš tās atvērs, neskatoties ne uz kādām atslēgām un citu aizsardzību,” komentējis soctīklu lietotājs ar vārdu Daniels Kots. „Visu izšķir laiks, profesionalitāte un izmantotie instrumenti. Ja jūs atstājat atslēgas augšējā slēdzenē, tad ziniet – to atver ar divām adatām. Varbūt vienkārši veicās, ka Maksima viesis izrādījās nepieredzējis savā jomā.”

„Pie mums pavasarī šādā veidā iegriezās viesis,” piedzīvotajā dalās Tatjana Geida. „Tas notika Juglā gaišas dienas vidū. Tanī brīdī dienas miedziņā guldināju zīdainīti, vecākais brālis blakus istabā ar austiņām uz ausīm kaut ko darīja datorā, durvis starp istabām stāvēja puspievērtas. Pēkšņi pie ārdurvīm saklausīju troksni. Klusiņām uzsaucu vecākajam dēlam: „Dēliņ, vai tu grasies iet ārā?” Viņš neatbildēja, bet manas istabas durvis pavērās plašāk un tur parādījās nepazīstama vīrieša galva. Svešais noskenēja istabu ar skatienu un pēc tam mierīgi aizgāja, akurāti aizverot dzīvokļa ārdurvis. Visu šo laiku biju sastingusi šokā. Tad reizē ar vecāko dēlu izlēcām no istabām, arī viņš bija pārbijies. Kas būtu noticis, ja es būtu devusies ar mazuli pastaigā un viņš viens pats sēdētu mājās pie sava datora?”

Tatjana pastāstīja, ka izsauktā policijas patruļa varējusi tikai ieteikt durvju actiņā ierīkot videokameru. „Tas bija viss, ko ieteica. Mani līdz šim laikam pārņem drebuļi, kad iedomājos tajā dienā piedzīvoto.”

Ierodas arī dienas laikā

Facebook lietotāja ar vārdu Aņa Rima arī dalās līdzīgā pieredzē: „Mēs ar šādu gadījumu sastapāmies pirms pāris mēnešiem. Atslēga bija atstāta slēdzenē, durvis no ārpuses atvēra un savāca no koridorā esošajām somām visu, kas bija paņemams. Paldies gadījumam, bet skaidrā nauda koridorā netika glabāta. Smieklīgi un neloģiski likās, ka zagļi bija izvandījuši somas un naudas makus, bet durvis akurāti aizslēguši no ārpuses un klusām aizgājuši. Joprojām nesaprotu, kā viņiem tas izdevās, jo guļot man ir ļoti trausls miegs.”

Izrādās, ka zagļi dzīvokļos cenšas iekļūt ne tikai naktīs, bet arī dienas laikā. Viktorija Ščerbakova stāsta, kā garš jauneklis pelēkā jakā pūlējies dienas laikā iekļūt viņas dzīvoklī, kaut gan dzīvokļa saimnieki bija mājās. „Tā ir galēja bezkaunība!” raksta sieviete.

„Mūs ieslēdza ar mūsu pašu atslēgu!”

Atsevišķi Facebook lietotāji apšauba, vai sabiedrībai maz ir priekšstats par zagšanas sērgas apjomiem. Santa Aleks dalās pieredzē, ka pirms kāda laika durvju actiņā ir uzstādījis videokameru. Videoierakstos ir redzams, ka zagļi ierodas regulāri: „Viņi ierodas ik nakti un apseko visas kāpņu telpas laikā no vieniem līdz trijiem. Policija ir informēta.” „Savukārt ar mums gadījās cits notikums,” komentē Valentīna Beļuzova. „Dodoties no rīta uz darbu, mani pārsteidza dzīvokļa priekšējās durvis, kas izceltas no eņģēm. Par laimi, iekšējām durvīm bija atslēga-zirneklis. Līdz šim nesaprotu, kā tas bija iespējams!”

Aleksandras Antonovas piedzīvojums ir ļoti pamācošs: zagļi ne tikai aptīrīja dzīvokli, bet arī saimniekus ieslēdza ar viņu pašu atslēgu. „Mūsu dzīvoklī pirms vairākiem gadiem zagļi iekļuva, mums mājās esot. Pirmais noreaģēja suns, viņam pakaļ izskrēja vīrs un gandrīz noķēra zagli. Taču noziedznieks bija veikls, aizcirta ārdurvis vīra deguna priekšā un piedevām mūs ieslēdza no ārpuses ar mūsu pašu atslēgu. Pārējie atslēgu komplekti aizgāja kopā ar somām, turpat arī nauda, dokumenti un daudz citu lietu. Tāpat zudumā gāja abi mašīnas atslēgu komplekti.”

Iedzīvotāju glābšanās ir pašu iedzīvotāju rokās

Ko darīt, lai zagļi nevarētu iekļūt dzīvoklī? Jeļena Segliņa iesaka dzīvokļa ārdurvīm uzlikt sensoru uz atvēršanu. „Galvenais ieguvums ir signalizācijas ieslēgšanās, kas ir tik skaļa, ka izbaidīs jebkuru. Veikalos DEPO šie sensori ir nopērkami ļoti demokrātiskās cenās – ap pieciem eiro.”

Cits padoms ir Ļubovai Terentjevai-Paulai: „Simts procentu drošību, pašiem mājās esot, sniedz vecā labā durvju bulta. Tā nav dārga, nenolietojas un kalpo uzticami.” Savukārt Inga Petakova stāsta, ka pēc viena aplaupīšanas mēģinājuma ģimene iegādājās lielu suni.

Nemēģiniet paši aizturēt noziedznieku!

Kamēr nav ierīkota durvju bulta vai atslēga, kas slēdz tikai no iekšpuses, cilvēkiem ir jābūt vērīgiem. Taču tas nenozīmē, ka, pamanot zagli, jātēlo varonis. Vienīgais, ko no jums gaida, – izsauciet policiju.

„Iekļūstot dzīvoklī nakts laikā, mums nozaga lielu naudas summu un zelta izstrādājumus,” stāsta Jana Demidova. „Tālāk par koridoru un virtuvi viņi negāja. Policijā tā arī teica, ka darījām pareizi, neizejot no istabas, kaut arī dzirdējām aizdomīgas skaņas pie ārdurvīm.”

Savukārt Lienes Kozlovskas vīrs metās aizturēt noziedzniekus. „Tas notika pirms astoņiem gadiem. No aplaupīšanas mūs pasargāja suns, kurš ierējās. Vīrs aizskrēja pie ārdurvīm un ieraudzīja, ka actiņa no ārpuses aizlīmēta. Aiz dusmām viņš virtuvē paķēra nazi. Mēs dzirdējām tikai skrejošus soļus kāpnēs, un vīrs ar kliedzienu metās pakaļ. Es varēju tikai stāvēt dzīvoklī, baidīties par bērnu un arī par vīru. Paskatījos pa logu un redzēju, kā divi melnās drēbēs tērpti vīrieši aizskrien katrs uz savu pusi.”

„Mēs nevarējām pamosties!”

Vissliktāk ir klājies tiem rīdziniekiem, uz kuriem aplaupīšanas laikā ir iedarbojusies kaut kāda gāze. Piemēram, Aleksandra Slobodjaņika stāsta, ka dzīvokļa durvis atvērtas naktī, visai ģimenei esot mājās. „Labi, ka nauda bija atrasta uzreiz, tādēļ vairāk nebija meklējuši. Savukārt mēs no rīta pamodāmies kā smagās paģirās. Policisti paskaidroja, ka noziedznieki pirms tam dzīvoklī ielaiduši gāzi, lai mēs cieši gulētu.”

Savukārt Viktorija Zaiceva atminējās, ka līdzīgs gadījums pirms dažiem gadiem noticis ar viņas māti: „Mamma ir astmatiķe, tādēļ viņai no gāzes kļuva ļoti slikti. Pie samaņas nāca tikai tad, kad gāze bija pilnībā izvēdināta. Tas zagļiem deva laiku netraucēti darboties – viņi bija ieskatījušies katrā kastītē, pat atšķirojuši zeltu no bižutērijas!”

Nelaidiet pie sevis pat kaimiņus!

Šajā pamācošajā stāstā uzzinājām, ka policija iesaka neatstāt durvīs atslēgas no iekšpuses un nemēģināt mesties cīņā ar noziedzniekiem. Savukārt Facebook kopas Pļavnieki dalībnieks ar vārdu Vitali Stepnoi pastāsta, kādā veidā zagļi iekļūst dzīvoklī un kādēļ ir svarīga atslēga, kura atverama tikai no iekšpuses. „Zagļi izmanto garu metāla stieni, tā galu nosmērē ar superlīmi un iebāž pa atslēgas caurumu, līdz stieņa gals satiekas ar slēdzenē atstāto saimnieka atslēgu. Stienis ar atslēgu salīp un zaglim atliek tikai pagriezt stieņa galu.

Vitali dod iedzīvotājiem dažus labus padomus:

■ dzīvoklim jāierīko divas durvis tā, lai ārējās kalpotu par aizsegu – būtu vienkāršas, saplūstu ar kāpņutelpas krāsojumu;

■ ārējo durvju uzdevums ir novērst zagļu uzmanību, bet iekšdurvīm jākalpo par barjeru ļaundariem. Ja viņi ir piepūlējušies un atmūķējuši abas durvis, nāciens bijis sagatavots un iepriekš izplānots;

■ pirms aplaupīšanas dzīvokli cenšas izpētīt – zagļi izliekas par meistariem vai Latvijas Gāzes inspektoriem u.tml. Atcerieties uz visiem laikiem – pirms kādu svešinieku ielaižat dzīvoklī, pieprasiet uzrādīt dokumentus un piezvaniet uzņēmumam, kuru viņš sakās pārstāvam;

■ ja viesos atnākuši nepazīstami kaimiņi, runājieties kāpņutelpā, durvis uz dzīvokļa iekštelpām pieverot;

■ ja mājas ārdurvīm ir koda atslēga, sekojiet, lai kaut kur neparādās ieskrāpēts vai uzrakstīts ārdurvju kods;

■ kolīdz ievērojat ko aizdomīgu, informējiet sētnieku, mājas vecāko, maksimāli daudz mājas iedzīvotāju, jo sevišķi – savas kāpņutelpas kaimiņus un, protams, arī policiju.

 
© 2012 Darīsim KOPĀ!