Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Lietpratēji no Irbest

Pēdējā laikā zinātne spērusi lielu soli uz priekšu. Cilvēki ir izdomājuši aparātu, kas pasauli rāda infrasarkanā starojuma formātā. Sarkanā zona – vairāk siltuma, violetā zona – auksts objekts. Jauno aparātu nosauca par termovizoru un sāka izmantot daudzās jomās, sākot no veterinārijas un beidzot ar mūsu visuma starojuma izpēti. Pēc tam termovizorus savā arsenālā ņēma speciālisti, kas pārbauda mūsu mājokļu stāvokli. Jūs droši vien esat redzējuši krāsainus māju attēlus, kuros skaidri redzams, pa kurām spraugām no dzīvokļiem bēg siltums.

Bet Andrejs Nitijevskis, kas vada firmu Irbest, kura jau vairāk nekā trīs gadus nodarbojas ar termogrāfiju, uzskata, ka termovizorus var un vajag lietot daudz plašāk. „Aparāts rāda, kādā stāvoklī ir caurules, palīdz atklāt ēku iekšējos celtniecības defektus un glābj mājas no ugunsgrēkiem,” saka Andrejs. Palūdzām viņu sīkāk pastāstīt, kādu labumu var dot termogrāfiskā apsekošana.

Termovizors redz visu!

– Latvijā termogrāfijas operatora kvalifikāciju nosaka standarts LVS EN 473, bet termogrāfijas izmantošanu celtniecībā – standarts LVS EN 13187:2002 „Ēku termiskā efektivitāte – infrasarkanā starojuma metode”, – stāsta Andrejs Nitijevskis. – Saskaņā ar šo standartu termogrāfija tiek veikta, lai noteiktu tādus ēku defektus kā paaugstināts mitrums, bojāta izolācija, aukstuma tilti, gaisa infiltrācija (vienkāršāk runājot, caurvējš).

Lai strādātu atbilstoši standartam, firma Irbest uzņem ne tikai ēku ārējās termogrammas, kā to dara daudzi konkurenti, bet arī ielūkojas telpās. Tādējādi daudzi Andreja Nitijevska klienti gūst atbildes uz vissarežģītākajiem jautājumiem.

– Reiz pie mums vērsās ekskluzīva dzīvokļa iemītnieki, – stāsta Andrejs. – Telpas ļoti skaistas, bet aukstas. Iedzīvotāji apzinājās, ka paši nespēs atrast siltuma noplūdes cēloņus, tāpēc uzaicināja mūs. Termogramma parādīja, ka aukstuma cēlonis ir celtnieku pieļauta kļūda: viņi bija aizmirsuši sienu fragmentus nosiltināt no iekšpuses un defektu bija pieseguši ar reģipsi. Tajās vietās termogrammā bija redzami violeti plankumi. Bez tam izrādījās, ka caur griestiem dzīvoklī iekļūst mitrums. Pie viena pārbaudījām, vai pareizi darbojas grīdu apsilde. Tagad, pamatojoties uz mūsu atzinumiem, dzīvokļa iemītnieki var pasūtīt ekspertīzi un pieprasīt, lai celtnieki izlabo kļūdu, kamēr dzīvoklim nav beidzies garantijas laiks.

Cik vienkārši ir nepieļaut ugunsgrēku

Pēc citu klientu lūguma Andrejs nesen ielūkojās kādā pagrabā un uzņēma cauruļu termogrammas. Atklājās, ka siltumtrases izolācija no augšpuses ir pamatīgi nodilusi, lai gan ārēji viss izskatījās labākajā kārtībā. Citā gadījumā Andrejs Nitijevskis palīdzēja māju paglābt no ugunsgrēka. Termovizors rādīja, ka kontakti elektrosadales dēlī ir pārkarsuši. Izsauca elektriķi, un izrādījās, ka līdz aizdegšanās brīdim palikušas tikai dažas dienas, ja ne stundas.

– Ir ļoti svarīgi pārbaudīt elektropiegādes iekārtu stāvokli, – apgalvo Andrejs, zinādams, ka pēdējo desmit mēnešu laikā bojātas instalācijas vai elektroaparātu dēļ ir izcēlušies aptuveni 950 ugunsgrēku.

Mūsu ienaidnieks – pelējums

Un vēl firmas Irbest operatori var palīdzēt ģimenēm, kuras netiek galā ar pelējuma sēnītēm uz dzīvokļa iekšsienām.

– Pelējums rodas tāpēc, ka sienu un griestu virsmas temperatūra ir pazemināta, ko labi parāda termogramma, – skaidro Andrejs Nitijevskis. – Nesen mēs tā palīdzējām kādai jaunai ģimenei. Pēc bērna piedzimšanas ģimene pārcēlās uz jaunu dzīvokli, ko bija izdevies lēti nopirkt. Drīz vien mazulis sāka klepot, viņam parādījās astmas pazīmes. Termovizors parādīja, ka vaina meklējama vienā no ārsienām. Tā nebija siltināta, sienas virsmas temperatūra nepārsniedza 10 grādus. Nav brīnums, ka zem tapetēm radās pelējums, kas bērnam izraisīja veselības traucējumus.

Andrejs uzskata, ka ir ļoti svarīgi noskaidrot pelējuma rašanās cēloni un novērst to, jo šā nelūgtā viesa sporas ir ārkārtīgi bīstamas. Pelējuma sēnītes pazemina dzīvokļa iemītnieku imunitāti, var izraisīt onkoloģiskās un elpošanas ceļu slimības. Riskam visvairāk ir pakļauti bērni un veci cilvēki. Vēl tikai jāpiebilst, ka ar termovizoru nevar atklāt pašu pelējumu, tas tikai parāda vietas, kur pelējums potenciāli var rasties.

– Daudzi uzskata, ka termogrāfiskā apsekošana ir tikai daļa no energoaudita un tā jāveic tikai tad, ja māju paredzēts renovēt, – saka Andrejs. – Mēs gribam cilvēkiem parādīt, ka termogrāfiju var izmantot dažādiem mērķiem, tostarp nelielu problēmu novēršanai dzīvoklī. Tā palīdz ne tikai taupīt siltumu, bet arī saglabāt veselību.

Tāpat ieteicams māju ar termovizoru pārbaudīt pirms renovācijas un īpaši jau pēc, lai pārliecinātos par siltināšanas rezultātiem un celtnieku darba kvalitāti.

Šobrīd mājas pilnīgu termogrāfisko apsekošanu firmā Irbest var pasūtīt par iepazīšanās cenu – 150 līdz 250 latiem (atkarībā no darba apjoma), bet termovizora operatora vizīte atsevišķā dzīvoklī maksā no 50 līdz 70 latiem. Papildu informāciju var iegūt kompānijas mājas lapā www.irbest.lv vai pa tālruni +371 29185110.

Numuru arhīvs: spied un lasi!